ხაშურის # 7 სკოლა მე–3 კლასი
გაკვეთილის გეგმა
საგანი მათემატიკა
პედაგოგი
ციური ინასარიძე
თემა: „ ვკითხულობთ
და გამოვსახავთ რიცხვებს“
2013 წელი
1.
გაკვეთილის თემა
|
ვკითხულობთ
და გამოვსახავთ რიცხვებს
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.სწავლების
საფეხური და კლასი
|
დაწყებითი,
მე–3 კლასი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.საგანი
მასწავლებლის
სახელი, გავარი
|
მათემატიკა, ისტ–ი
ციური
ინასარიძე
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4.მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
28
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5.განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
არ
გვყავს
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6.
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
v მოსწავლეები შეძლებენ
ასეულებისა და ათასეულების შედგენას, ჩაწერას, დასახელებას;
v რიცხვის ჩაწერას ათობით პოზიციურ სისტემაში;
v ციფრის მნიშვნელობის დადგენას;
v რიცხვიდან ასეულების გამოყოფა, დანარჩენი ერთეულების დასახელება,.
v რიცხვიდან ათეულების გამოყოფა, დანარჩენი ერთეულების მითითება;
v რიცხვების დალაგება ზრდის,ან კლების მიხედვით,რამდენიმე რიცხვს შორის
უდიდესის,ან უმცირსის შერჩევის უნარის განვითრება.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი
|
მათ. III.I. მოსწავლეს შეუძლია ნატურალური რიცხვების გამოსახვა,შედარება
და დალაგება პოზიციური სისტემის გამოყენებით
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
v კითხულობს და
გამოსახაავს რიცხვებს, განამრტავს რიცხვების სახელდებას ქართულ ენაში; ახდენს ათობითი
პოზიციური სისტემის დემონსტრირებას სხვადასხვა მოდულის გამოყენებით.
v ასახელებს რიცხვის ჩანაწერში სხვადასხვა თანრიგებში მდგომი ციფრების
შესაბამისობის მნიშვნელობებს, წარმოადგენს რიცხვს სატანრიგო შესაკრებების ან სხვა
სახით.
v იყენებს პოზიციურ
სისტემას რიცხვების შედარებისას, ალაგებს რიცხვებს ზრდადობით ან კლებადობით
v ასახელებს მოცემული
რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს; ასახელებს მოცემული რიცხვის უახლოეს ,ათეულს,
ასეულს, ათასეულს.
v თანრიგების
შესაბამისი ბიჯით ითვლის წინ/უკან მოცემული რიცხვიდან
v
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8.
თანმიმდევრობა
(აქტივობა
და დრო)
|
აქტივობა
1.
გაკვეთილს
ვიწყებ სამოტივაციო საუბრით ( 3 წუთი).
აქტივობა
2.
კითხვა–პასუხი მთელ კლასთან (5 წუთი)
აუცილებელი
წინა ცოდნის განმტკიცებით ვიწყებ, მოსწავლეები კოთხულობენ, ჩაწერენ დასახელებულ რიცხვებს; ყოველ რიცხვში დაადგენენ ასეულების,
ათეულების, ერთეულების რაოდენობას;
აქტივობა
3.
გაკვეთილის გამოკითხვა (20 წუთი)
ჯგიფური
მეცადინეობა–პრეზენტაცია
კლასი დაიყოფა 6 ჯგუფად ,ჯგუფში 5–6 მოსწავლე.
ჯგუფებს
დაურიგდებათ დავალებები:
N 1 ჯგუფი
დავალება:
დაწერეთ
ციფრებით და სიტყვებით–„რამდენი ათეული და რამდენი ერთეულია: 100;
400; 500; 700;
900.
პასუხი:
1.10 ათეული= 1 ათეული=100 ერთეული =ანუ100 (ასი);
2.
40 ათეული=4 ასეული=400 ერთეული=ანუ 400(ოთხასი)
3.
50 ათეული=5 ასეული=500 ერთეული=ანუ 500(ხუთასი)
4.
70 ათეული=7 ასეული=700 ერთეული=ანუ 700 (შვიდასი)
5.
90 ათეული=9 ასეული=900 ერთეული=ანუ 900(ცხრაასი).
N 2 ჯგუფი
დავალება:
შეადგინეთ ცხრილი და ჩაწერეთ ცხრილში მოცემული
ციფრები: 215;863; 357; 734;
976.
–„რამდენი ასეულისგან შედგება
ეს რიცხვი?
რამდენი ათეული გამოიყოფა?
რამდენი ერთეული დარჩებ
პასუხი:
# 3 ჯგუფი
დავალება: ჩაწერეთ მოცემული რიცხვები გაშლილი ფორმით
253; 765;
984; 642; 768
პასუხი:
1. 253=200+50+3
2. 765=700+60+5
3. 984=900+80+4
4. 642=600+40+2
5. 768=700+60+8
#4 ჯგუფი
დავალება:
შეარჩიე ხაზგასმული ციფრის მნიშვნელობა
(რას გვიჩვენებს ეს რიცხვი?)
519;
765; 973; 348; 659.
პასუხი:
1. 591 (500)
2. 765 (60)
3. 973 (3)
4. 348 ( 40)
5. 659 (600)
# 5 ჯგუფი
დავალება:
ჩაწერეთ ცხრილში
გამოტოვბული რიცხვები და მიუთითეთ თვლის ბიჯი
რიცხვები
ვითვლით
# 6 ჯგუფი
დავალება:
შეადარეთ რიცხვები (გამოიყენეთ ნიშანი > და < )
495 O 476
573 O 578
645 O 647
702 O 698
286 O 276
მოსწავლეები
კომპიურის და პროექტორის საშუალებით
მოახდენენ შესრულებული დავალებების პრეზენტაციას.
# 7 ჯგუფი
შეადარეთ დადაალაგეთ ზრდის მიხედვით:
1.
692,525, 630 319, 581, 347.
2.
865, 862, 418,
803, 548, 817.
3.
523, 357, 525, 341, 719, 730, 747
4.
719, 730, 747, 705, 735, 704
5.
422. 465, 473, 420, 411, 429
თითოეული
ჯგუფი წარმოადგენს თავის ნამუშევარს.
აქტივობა
4 . ცოდნის განმტკიცება ( 10 წთ)
მათემატიკური თამაში:“ დავშიფროთ რიცხვები“
კლასი
იყოფა ჯგუფებად.
ამ
თამაშისას 1 ერთეულს აღვნიშნავთ–V
1 ათეულს –I
ჯგუფებს
ევალებათ რიცხვების წარმოდგენა აღნიშვნების საშუალებით. მაგ. 32–IIIVV.
ჯგუფები
შეარჩევენ რიცხვებს, დაშიფრავენ ამ რიცხვებს თავად და ამავე ამოცანას შესთავაზებენ
მოწინააღმდეგე ჯგუფებსაც.
ფასდება ამოხსნის სისწორე და სისწრაფე.
მოსწავლეები
წარმოადგენენ თავიანთ ნამუშევრებს.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9.
შეფასება
|
მასწავლებელი
ჩაინიშნავს, თუ რამდენად სრულყოფილად გაართვა
თავი დავალებას თითოეულმა ჯგუფმა.
აქტივობის
დასასრულს შეჯამდება დასახელებული აქტივობები, გამოვყოფ წარმატებულ მოსწავლეებს,
წავახალისებ ყველა მოსწავლეს.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10.საკლასო
მენეჯმენტი
საგანმანათლებლო
რესურსები
|
დაფა,
ფერადი ცარცი, თაბახის ფურცლები, საწერი საშუალებები, ფანქარი, სახაზავი, საშლელი.
კომპიუტერი 1 ცალი. პროექტორი .
ინფორმაციის წყაროები ( სახელმძღვანელო– 3 კლასი, ავტორი–გ.გოგიშვილი, თ.ვეფხვაძე, ი.მებონია, ლ.
ქუქჩიშვილი)
|
No comments:
Post a Comment